Tworzysz slajdy czy slajdokumenty?

Czy czasem podczas prezentacji też masz wrażenie, że bierzesz udział w konkursie, kto szybciej zdoła przeczytać slajd, prelegent czy Ty? Najsłabszą stroną tego konkursu jest … prelegent, bo jego głos przeszkadza w czytaniu…

Termin slajdokument został stworzony przez Garra Reynoldsa w 2006 roku. Garr Reynolds to znany na całym świecie autor książek, specjalista od prezentacji i ich projektowania. Jego książki sprzedawane są w 20 językach na całym świecie. Polecam Ci przeczytanie jego „Zen prezentacji”, to rewelacyjna lektura dla osób, które chcą tworzyć lepsze prezentacje.

Slajdokument to połączenie slajdu i dokumentu.

Każdy slajd w slajdokumencie zawiera dużo szczegółowych informacji, napisanych małą czcionką, zgromadzonych na małej przestrzeni slajdu. Źle skomponowane slajdokumenty są mało czytelne, nie zachęcają do zapoznawania się z ich treścią, są mało użyteczne. Są też dobrze zaprojektowane slajdokumenty, zdecydowanie lepiej je się czyta, są ładnie zaprojektowane graficznie i przejrzyste, ale jedne i drugie lepiej sprawdzają się jako dokumenty przesyłane pocztą niż jako prezentacja.

Prezentując slajdokument jesteśmy skazani na to, że ludzie będą próbowali czytać to co zostało napisane zamiast słuchać tego co mamy do powiedzenia. Każdy człowiek jest stworzony tak, że w jednym momencie może albo czytać, albo słuchać, nie da rady efektywnie robić tych dwóch rzeczy na raz.

Dlatego jeśli chcesz przygotować slajdokument, bo potrzebujesz przekazać dużo szczegółowych informacji, wyślij go do uczestników spotkania pocztą elektroniczną kilka dni przed spotkaniem. Na samo spotkanie przygotuj slajdy z najważniejszymi punktami do omówienia. Każdy na tym skorzysta. Spotkanie przebiegnie szybciej i efektywniej, bo uczestnicy przyjdą przygotowani posłuchać Twojej wizji i rozmawiać o niej.

Slajd to kwintesencja myśli,

dlatego powinien zawierać tylko jedną najważniejszą informację. Slajd ma zwiększać siłę Twojego słownego przekazu, a nie zabić nadmiarem informacji. Slajd to nie teleprompter, na prezentację ludzie przychodzą posłuchać tego co masz do powiedzenia. Czytający prezenter jest mało profesjonalny, nie może liczyć na to, że zdobędzie zaufanie słuchaczy lub może lepiej czytaczy… Dobry slajd zawiera minimum tekstu i maksimum informacji.

Czym była Twoja ostatnie prezentacja? Slajdem czy może slajdokumentem? Kto wygrał konkurs w czytaniu :)?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s